Petra Kovaříková

e-mail: petr.kovarda@seznam.cz
Diskuze o paréze brach. plexu

Lindiny problémy, pokroky a motorické dovednosti

Lindiny problémy, pokroky a motorické dovednosti:

Do tří měsíců(než jsme začali cvičit v Corpusu)
Měla problémy i s celkovým držením těla a hlavičky, preferovala pořád jednu stranu - té zdavé ručky, byl boj ji donutit spát na druhé straně. Zvedala hodně postižené ramínko k hlavice ke krku. Měla zkrácené krční svaly na obou stranách, měla jakoby hlavičku posazenou přímo mezi ramínka, jak kdyby neměla krček. Celým tělem se stáčela k levé straně, páteř pak byla do písmena C.

Ve 3 měsících:
Linda ručku zvedla cca 5 cm nad podložku, jenže při tom hodně používá prsní svaly a dává ručku stále hodně do vnítřní rodtace. Od těla ji dá cca 30stupňů. Loket zatím neohne. Krční svaly jsou už nejsou zkrácené, podařilo se nám zbavit preferování úklonu hlavičky na jednu stranu
Budu ráda za každý příspěvek, který sem napíšete.Když leží na podložce postižené ramínko z ní zvedá neleží jakoby pěkně nacelé ploše zádíček, což by neměla. Ale jinak je osa těla v rovině, nestáčí se do písmena C. Stále občas zvedá ramínko k hlavičce.

Ve 4 měsících:
Preferování otáčení hlavičky vymizelo, při spánku mění pohohy hlavičky sama jak chce a když je vzhůru tak krásně otáčí na obě strany. I když jak píšeš, tak je ta levá strana pořád trošku oblíbenější než ta pravá. Lokýtek stále neohýbá. Na zádech stále zvedá obrněné ramínko nad podložku, má ji na podložce jen, když otočí hlavičku na pravou stranu. Při pasení koníčků nemá problém, má ramínka ve stejné rovině, ani s propadáním jednoho z nich nikdy problém neměla. Jen pravou ručku stáčí více pod sebe, dovnitř pod těličko. Ruku zvedne jen cca do 60stupňů nad podložku a při tom ji točí do vnitřní rotace.

V 5 měsících:
Linda začala vědomě a cíleně používat ručku (do této doby ji zvedala spíše jen reflexivně). Snaží se uchopovat hračky, nebo si jen tak spojuje ruce a pomocí té druhé strká do pusy. Umí jí zvednout cca 90 stupnů a jak ji má nad úrovní tělíčka tak jí slabě ohýbá v lokti, tím ji dá na bříško. Hodně při tom užívá vnitřní rotace. Zvedat ručičku na druhou stranu směrem od bříška nahoru jí nejde. Hračky se jí špatně uchopují a ručka hůř ohýbá, neumí narotovat předloktí.

V 6 měsících:
Linda se přetáčí bez problémů na obě strany. Na bříšku je problém s vysunováním pravé ručičky, to se jí pořád nějak nedaří. Když leží na zádíčkách a hraje si, tak ručku používá bez problémů, jen je stále hodně viditelná vnitřní rotace.

V 7 mesících:
Linda používá ručku i při pasení na bříšku, sahá po hračkách, dá jí do všech poloh na bříšku i na zádech. Jen na bříšku jí pohybování za předmětem jde hůř, je pro ni hodně namáhavé, v některých situacích si pomáhá celým tělem a taky zápěstím. Na bříšku nožky dává pod sebe, zvedá prdelku, ale na rukách se moc nestaví, i když už se neopírá o lokty ani na pravé ruce. Ručku si dokáže vytáhnou z pod těla když se špatně přetočí, nebo když jí ji dám podél těla, tak si ji vysune pěkně do pasení dopředu, jak tu levou. Při hraní na zádech je stále patrná vnitřní rotace..

V 8 měsících:
Začíná se plazit, posadí se do překážkového sedu, v klasickém sedu sedí vzpřímeně bez problémů, umím z něho přejít i na břicho. Na břichu pracuje oběma rukama i leze hezky oběma i když pravá je slabší a pomalejší. Na zádech udělá s rukou cokoli, dá ji do všech poloh, už tak nepřevládá vnitřní rotace, v sedě má problémy se zvedánímnad úroveň prsou a je dost patrná vnitřní rotace. Umí rotovat předloktí.

V 9 měsících:
Linda se začala houpat na kolíkách (zatím ale neleze, umí stabilně přejít ze sedu do plazení přes šikmý poční sed, natáhne ruce, drží se na nich a pak se přehoupne na jednom kolen přes nohu kterou má pod sebou. Krásně sedí, ale v začíná v sedě naklánět hlavu k pravé ruce. Když leží nebo sedí jen tak, tak to nedělá ale jakmile si vezme hračku nebo začne rukama něco dělat, tak hned hlavu uklání.

V 10 měsících:
Vymizel úklon hlavy a začala si i stoupat v postýlce, klek už zvládá naprosto dokonale. Ve stoje je hodně nejistá a nestabilní, ale právě s ním začíná. Linda se pořád plazí, neleze i když často na čtyřech je, ale když chce někam rychle, tak preferuje svůj ,,volný styl,, po bříšku tak nějak všelijak. Při plazení je ručička trošku pomalejší než zdravá.

V 11 měsících:
Leze po čtyřech, ručku při tom lehce stáči pod tělíčko, jinak se na ní bez problémů udrží. Při lezení je vidět, že je ručička malinko pomalejší než ta zdravá. Bezproblémů stojí s oporou a začíná chodit kolem nábytku. Při vzpřimování preferuje zdravou ručičku, když nemá jinou možnost, tak to zvládne s menšími obtížemi i nemocnou ručičkou. Chodí za pomocí dvou rukou.

Ve 12 měsících:
Stojí bez opory, obchází nábytek, dělá první krůčky s pomocí chodítka(ne chodítka, ve kterém se sedí, to nikdy neměla, bylo fyzioterapeutkou zakázáno), které tlačí před sebou. Lezení zdokonalila tak, že mezi ručičkami není poznat rozdíl. Chodí za pomocí jedné ruky.

V roce a jednom týdnu udělala svoje první samostatné krůčky a během měsíce chodila bez problémů s velice dobrou rovnováhou.

V 1,5 roce
běhá, skáče, jezdí na motorce – jako mazák se rozjede, pak zvedne nožičky a veze se, bez sebemenších problémů řídí a zatáčí. Co se týče ručiček upřeďnostňuje ve spoustě činností zdravou levou ruku i když je očividně pravák. Cizí člověk na ni nic nepozná

Ve 2 letech
běhá, skáče, chodí po schodech bez pomoci, umí napočítat do deseti, zná několik říkanek a písniček. Vydrží se dívat na animované pohádky, má svoje oblíbené. Poskládá sama správně dřevěné puzzle s obrázkem farmy se zvířátky o 14ti dílkách.
Co se týče ručičky, stále hojně upřednostňuje zdravou levou např při malování, krmení ... pokud dělá něco jemnou motorikou - prsty a nepořebuje k tomu moc pohyb ramene tak pracuje pravou - jemná motorika ruky je velice dobrá. Stale je vidět rozdíl mezi ručičkama, má tendence k vnitřní rotaci a zkracování ramínka ke krku.
............................................................................................................................
autor: Petra Kovaříková
(správce stránek)
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one