Petra Kovaříková

e-mail: petr.kovarda@seznam.cz
Diskuze o paréze brach. plexu

Metody léčby parézy

1) VOJTOVA METODA
- je to hlavní, základní a nejúčinnější metoda kterou se miminko zpravidla od týdne od porodu začne léčit. Metoda reflexní lokomokace je revoluční, pomocí polohování a stlačování bodů na tělíčku, vysílá k mozku (centrálnímu nervovému systému) specifické impulzy, aktivuje tak pohybové vzorce a zpřístupní tak miminku hybné zkušenosti, kterých by kůli svému poranění nebylo schopno. Zajistí správný psychomotorický vývoj, který během jednoho roku a dále probíhá - jinak řečeno, pomůže tak dítěti s parézou dohnat svoje vrstevníky v pasení koníčku, otáčení, sezení, plazení, lezení, vzpřimování a chůzi, protože všech těchto základních a lékaři sledovaných dovedností, bude pro něj s parézou ručičky obtížnější dosáhnout.

Dle mého je dobré Vojtu kombinovat s cvičením na balonech a to už klidně od cca 2 měsíců. S Lindou jsem sice na balonu z počátku necvičila, protože jsem o této možnosti nevěděla. Ale s mladší Barunkou (která je tedy nemá žádný motorický problém a je zdravoučká, ale natáčela mi hlavičku k jedné straně a na bříšku byla trošku nestabilní)občas cvičím, je to velice snadné a Barunce se to moc líbí. Na balonu vydrží pást o hodně déle než na rovné podložce. Máme balon o vel. v průměru 50cm a cvičíme takto: Barunku dám nahatou (nebo v plínečce) na bříško na balon, srovnám ručičky, dbám aby byla osa těla v rovině a aby jakkoli neukláněla hlavičku. Držím ji buď za stehýnka neba za boky, a lehce kroužím balonem na jednu stranu, pak na druhou, pak ji zhoupnu lehce dopředu dozadu a opakuji. Stále je potřeba hlídat srovnané držení ručiček, úklon halvičky a osu těla. Je krásně vidět jak zapojuje všechny zádové svalíky a celé tělíčko, učí se koordinaci pohybů a krásně přirozeně posiluje, nenásilnou a hravou formou. S větším mimčem se dá cviči i ještě více efektivněji přímo na ručičky, využívá se obraného reflexu a to tak, že jej na balonu zhoupneme dopředu až dolů k zemi a ono by instinktivně mělo náhnout ručičky k zemi a opřít se o ně. Pomocí balonu ve tvaru brambory můžete s batoletem také procvičovat ručičky podobným způsobem, ale to už je na vysvětlování složitější, je nutné, aby vám to ukázal fyzioterapeut.

Pokud se ale rozhodnete cvičit ještě kromě Vojty na balonu, KONZULTUJTE TO RADĚJI SE SVOU FYZIOTERAPEUTKOU, může se stát, že by zrovna pro vaše mimi nebylo vhodné - jak víme každá parézka je jiná, nevím, zda by se balony dali použít v tak brzkém věku i u dětí s těžšími parézami!!!!

2) Bobath
nemám zatím osobní zkušenost, ale určitě bych se také chtěl z této metody něco přiučit a praktikovat při cvičení s Lindou. Bylo nám řečeno, že nyní ve dvou letech věku, by to bylo pro nás přínosem a obzláštněním a slibuji si od něj, že nám pomůže protánout ty svalíky, které mají nebo by mohli mít tentdenci se zkracovat . Prý se tato metoda dětem líbí, není to dril jak Vojtovka a využívají se při ní různé pomůcky.

http://www.cadbt.cz/bobath_koncept.htm

3) BODOVÁ CVIČEBNÍ METODA MUDr. KLEPLOVÉ®
- nemám s ní osobní zkušenost, ale vím, že se také dá spíš v pozdějším věku využít, více info o vhodnosti této léčby by podal fizioterapeut nebo přímo v Pohybovém studiu Dr. Kleplové...

Jedná se o reflexní techniku, kterou je možné použít ke cvičení, regeneraci i rehabilitaci. Je to originální metoda, která vznikla díky velké vnímavosti pacienta při cvičení technikou manželů Bobathových.
Z jednoho, nebo více bodů lze vyvolat následný pohyb, který:
- uvádí do funkce oslabené svalové skupiny
- uvádí v soulad práci svalových skupin celého těla
Působení na celé tělo bylo zviditelněno snímky termovize.
Používané body nejsou body akupunkturní, což bylo konzultováno s odborníky v této oblasti.
Bodová cvičební metoda MUDr. Kleplové® má široký rozsah působení jak věkový (od novorozenců až po seniory), tak i cvičební a terapeutický.
S touto metodou nemám osobní zkušenosti, jen vím, že je možné ji cvičit spíše v pozdějším - batolecím věku. Určitě bych ji konzultovala s neurologem a fyzioterapeutem.
http://www.pohybovestudio.cz/bodovametoda.htm

4) Synergická reflexní terapie někdy se jí říká synergické masáže
Určitě bych také chtěla zkusit. Jak budu vědět více, určitě sem doplním komentář. Více info zde
http://www.isrt.cz/

CO BY JEŠTĚ MOHLO POMOCI

TAPING
- česky tejpování, je metoda využívaná především ve sportovní medicíně a rehabilitačním lékařství. S využitím speciální lepící pásky, kterou se léčená oblast oblepuje (nesmí dojít ke stažení) dochází k zpevnění kloubů. Ošetřují se klouby přetěžované nebo klouby vyléčené po úrazech, často je důvodem také prevence u kloubu zdravých. Kromě problémů kloubních je indikací k tejpování také bolesti páteře, vadné držení těla, otoky, hematomy, bolesti hlavy, polyneuropatie, spastické postižení, ochrnutí, bolestivá menstruace a další.
Moje zkušenost s tejpováním:
Nám tato metoda dost pomohla v držení ramínka ve správném postavení, také měla příznivý vliv na vnější rotaci ručičky. Bohužel se nám po čtrnácti dnech na pásku objevila alergická reakce, dalo se to čekat, protože Linda po mě zdědila atopický exem.
http://www.kinesio-tejping.cz/?vyskoleni-terapeuti,16
http://www.kinseo.cz/

ELEKTROLÉČBA
můžeme jen doporučit, ne ale všechny děti ji dobře snáší. Linda ji podstupovala až v 2,5 letech, když jsme byly v léčebně v Boskovicích a neměla s ní problém

VODOLÉČBA
Je diskutabilní, když jsem s Lindou chtěla od půl roku začít chodit plavat, rehabka nám to vymluvila s tím, že bychom tím přišli o jedno až dvě cvičení Vojty kvůli dlouhému dojíždění a že plavání, je jen necílený pohyb, nedá se tam příliš zacílit na ručičku. Doporučila nám to až v pozdnějším věku. Na vodoléčbu - perličkovou koupel a do teplého bazénu jsme pak chodili skoro denně v léčbně v Boskvicích. Za pomocí plovacích destiček, dlouhých plovacích ,,hadic,, jsme s dětma fotmou hry cvičili a plavali, nebylo to špatné. Došla jsem tedy k závěru, že pokud byste chtěli z plavání s mimčem něco mít ve smyslu další jiné možnsti jak procvičit a zapojit ručičku, museli byste nejprve vidět za pomocí fyzioterapeuta jak na to, pak to následně praktikovat při samostatných návštěvách bazénu :-)

HYBPOTERAPIE / HYPOREHABILITAC
Je to vlastně jída na koníčkovi. Když jsou děti ještě mimi a nesedí, provádí se v leže a potom klasicky v sedě. Je to hodně o trénování rovnováhy a zapojení celého tělíčka. Linda by na koníčkách jezdila pořád, ale některé děti se bojí, nejčastěji toto moc nemilují miminka.

OSTATNÍ s čím jsme se setkali v léčebně v Boskovicích :
ZAHŘÍVACÍ ZÁBAL
Určitě má něco do sebe, praktikuje se před cvičením, Linda ho dobře snášela.
MAGNETOTERAPIE
LASER

Vhodnost jakékoli z výše vypsaných metod je vždy dobré konzultovat s neurologem nebo fyzioterapeutem.

LÁZNĚ A POBYTY V LÉČEBNÁCH POHYBOVÝCH PORUCH
Z vlastní zkušenosti a zklušeností ostatních maminek s dětmi bojujícími s parézkou mohu jen doporučit. V tomto případě určitě platí tvrzení čím dříve, tím lépe. Pokud se ve vašem případě jedná o těžkou nebo celkovou parézu horního i dolního typu, doporučuji neotálet a nebát se jet do lázní klidně už od tří měsíců věku miminka. (Pokud je to váš případ, doporučuji přečíst si Johančin příběh, v sekci Naše příběhy)
více info získáte na rehabilitacích, u neurologa, pediatra nebo přímo v konkrétním léčebném zařízením.
Dobré reference mám o Léčebně dětských pohybových poruch Boskovice a Jánských lázních. Více info o zmíněných zařízeních zde:
http://www.janskelazne.com/
http://www.dlpp.cz/index.php
Článek o našem pobytu v léčebně v Boskovicích s Lindou a Barunkou v Bříšku se dočtete také v sekci Naše příběhy.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one